субота, 12 квітня 2025 р.

                                   У світі зірок і галактик

12 квітня все людство відзначає Всесвітній день авіації та космонавтики.

Це особливий день — день тріумфу науки і всіх тих, хто сьогодні трудиться в космічній галузі. Саме цій темі в читальному залі Охтирської публічної бібліотеки-філі√2 приурочена астрономічна абетка «У світі зірок і галактик». Вона містить цікаві матеріали про космос, наукові дослідження та відкриття Всесвіту.
Запрошуємо до перегляду.




пʼятниця, 11 квітня 2025 р.

                        Запрошуємо до читання

 «Джордж і таємний ключ до Всесвіту», або як поєднати фантастичний роман, нон-фікшн і комікс.

Охтирська публічна бібліотека-філія√2 запрошуює читачів у неймовірну мандрівку Всесвітом науково-фантастичними книгами з серії "Приго́ди Джо́рджа", яку написав геніальний фізик Стівен Гокінґ разом із донькою Люсі.
Головні герої книги — маленький хлопчик Джордж, його сусідка Енні і її батько Ерік. Джоржд — звичайний американський допитливий хлопчик.
Одного разу все змінюється, коли домашній друг Джорджа, свин Фредді, тікає до сусіднього будинку. І все б нічого, аби цей будинок не був покинутим і не жахав малого Джорджа.
Тема книги досить оригінальна, автор подає її як щось нове саме для дітей. Чудовий український переклад Гани Лелів дозволяє читачеві насолодитися кожним словом у тексті.
З фотоархіву книги можна дізнатися безліч фактів про зірки, планети, астероїди, подивитись справжні фото з космосу. Все, про що ми дізнаємось з Джорджем, — справжні факти. Як от, наприклад, що темний бік Місяця, який ніколи не видно з Землі, не сірий, а різнобарвний; що в Сонячній системі вісім великих і три карликові планети; що комети складаються з речовин, що утворилися в зорях, які вибухнули задовго до того, як народилося наше Сонце. Все це ми колись вчили в школі, й то було нецікаво й сухо, але автори змогли подати цю інформацію як цікаву пригоду.
Видання актуальне, цікаве для дітей, підлітків та навіть для дорослих. Книжка може зайняти чільне місце в перекладній літературі та розвивати надалі тему подорожей між галактиками й фантастику загалом.









вівторок, 8 квітня 2025 р.

                                        Циганскі чари

8 квітня, коли весняне сонце дарує світові тепло і надію, ми відзначаємо Міжнародний день ромів. Цей день – не просто календарна дата, він знаменує собою єдність, стійкість і багату культуру народу, що протягом століть мандрує світом.

Цього дня Охтирська публічна бібліотека-філія√2 до уваги користувачів пропонує виставку-експозицію "Циганські чари", та відео показ фільму "Мандрівний народ".
Роми – унікальна нація зі своїми звичаями, традиціями, піснями й танцями. Їхня історія одна з найтаємничіших серед народів світу. Не маючи своєї державності, ромський народ крізь віки проніс і до сьогодні зберіг етнічну та культурну ідентичність.
За традицією в цей день запалюють мільйони свічок як символ єдності ромів, а тисячі яскравих вінків спускають на воду: це символізує нелегку долю народу – вічного блукальця без історичної батьківщини.



                                                  Шевченкове слово

9 березня виповнюється 211 років з дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861рр.).

Тарас Шевченко – найвеличніша постать в історії українського народу, він знайомий кожному українцю ще змалечку. Його талант багатогранний, творчість оригінальна – за його віршами та художніми полотнами можна вивчати історію України.
З нагоди дня народження Тараса Шевченка в читальній залі Охтирської публічної бібліотеки-філії√2 до уваги користувачів представлений літературний портрет "Шевченкове слово у серці моєму"
На виставці книги, які допоможуть доторкнутися до поезії Кобзаря.
Безмежна любов Шевченка до українців і України проявлялася в тому, що він навчав і переконував нас про можливість щасливого життя тільки в своїй незалежній державі, адже «в своїй хаті – своя й правда, і сила, і воля».
Велич Тараса Шевченка полягає в тому, що він зумів повернути нам національну гідність і необхідність боротися за відновлення незалежної української держави.










середа, 2 квітня 2025 р.

                              Линуть з вирію птахи

 Щорічно 1 квітня відзначають Міжнародний день птахів, який проходить в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». Саме 1 квітня 1906 р. була підписана Міжнародна конвенція з охорони птахів. Мета цієї акції – звернути увагу людства на проблеми збереження пташиного світу, адже вони стосуються всіх країн і континентів.

 Цього дня до Охтирської публічної бібліотеки-філії√2 на пташиний ярмарок "Линуть з вирію птахи" завітали дружньою компанією активні читачки книгозбірні. Бібліотекарі підготували цікаву розповідь про загадки пташиного світу. Як ці створіння знаходять шлях у вирій, а потім безпомилково повертаються додому? Чому деякі птахи будують складні гнізда? І чому одні живуть у густих лісах чи болотах і не витримують присутності людини, а інші легко пристосовуються до життя поруч із нами?

 Згадали про птаха року 2025 - крутиголовку, відгадували загадки, та з задоволенням виготовили кольорових пташок з паперу долучившись до Всеукраїнської природоохоронної акції "День зустрічі птахів".

 Також в читальній залі бібліотеки розгорнута весняна книжкова виставка "Птахи – які ви різні та цікаві!».

 Сподіваємося, що книги представлені на виставці допоможуть ближче пізнати цікавий світ пернатих.

 Плекаємо надію, що всі птахи повернуться до рідних осель і знайдуть прихисток у рідній Україні, попри зруйновані місця їхнього постійного перебування.











вівторок, 25 березня 2025 р.

              Ключі від дитячих сердець

 "Дитячі книжки мають бути цікавими, і це найперша вимога до дитячої літератури. Бо я переконана – хоч би якою правильною, ідейно витриманою була книжка, вона ніколи не зацікавить малого читача чи підлітка, якщо буде нудною…" - говорить дитяча письменниця Леся Воронина.

В межах Всеукраїнського тижня дитячого читання та з нагоди ювілею Лесі Ворониної в Охтирській публічній бібліотеці-філії√2 діє книжкова виставка "Ключі від дитячих сердець".
Найпопулярнішими творами письменниці вважаються іронічні детективи, об’єднані у серію «Суперагент ООО», пригодницькі повісті «Хлюсь та інші», «Таємниця чорного озера», «Пригоди голубого папуги», «Таємне товариство боягузів або засіб від переляку № 9».
Запрошуємо всіх бажаючих здійснити захоплюючу подорож світом фантастичних пригод та дивовижних мандрівок книгами Лесі Ворониної, яка вміє закохати у свої твори малечу та її батьків.




середа, 19 березня 2025 р.

                                  День ювіляра

 З нагоди 95-річчя від дня народження Ліни Костенко та 130-ї річниці з дня народження Максима Рильського в Охтирській публічній бібліотеці-філії√2 оформлено ювілейну книжкову викладку"Віддай людині крихітку себе...", яка знайомить з багатогранною творчістю видатних поетів.

Читаємо поезію ювілярів – золоті рядки світового поетичного слова.





понеділок, 17 березня 2025 р.

                  Пісня тисячі голосів

 Український інститут книги вже вдруге організовує Національний тиждень читання поезії 2025, який починається з 17 і триватиме до 23 березня. Цьогорічна тема — «Пісня тисячі голосів», а гаслом стали слова Сергія Жадана: «З чого все почалося? Вона заговорила про мужність і зброю. В неї навіть не голос – в неї багатоголосся».

В межах проведення тижня поезії в Охтирській публічній бібліотеці-філії√2 організована книжкова виставка "Пісня тисячі голосів". На виставці представлені поезії українських авторів в різних категоріях, згідно проведення активностей тижня.
Запрошуємо усіх охочих завітати до книгозбірні і долучитися до читання поезій.
Поезія — це спосіб почути одне одного. Це можливість зафіксувати досвід і знайти відгук. Тиждень поезії покликаний підкреслити, що література дозволяє нам сприймати суспільство цілісно, не стираючи унікальність кожного досвіду. Вірші стають способом знайти слова для пережитого, відчути підтримку і взаєморозуміння. Цей тиждень — нагода вслухатися у багатоголосся української поезії, де кожен знайде слова, що відгукнуться в його серці.



пʼятниця, 14 березня 2025 р.

                Українські добровольці

Щороку 14 березня українці відзначають День українського добровольця, встановлений Верховною Радою України у 2017 році. Це свято є символом незламності, мужності та героїзму всіх, хто став на захист незалежності та територіальної цілісності нашої держави.

В цей день 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці, аби сформувати перший добровольчий батальйон. Згодом той трансформувався у Перший Батальйон оперативного призначення імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького.
До Дня українського добровольця в Охтирській публічній бібліотеці-філії√2 підготовлено виставку-вшанування «Українські добровольці"».
Ми безмежно вдячні всім, хто щодня наближає нашу перемогу, і вшановуємо тих Героїв, які віддали своє життя за свободу України. Їхній подвиг назавжди залишиться в наших серцях як символ відваги та незламності українського народу.



субота, 8 березня 2025 р.

             Міжнародний жіночий день

Міжнародний жіночий день залишається однією з найвідоміших дат, присвячених боротьбі жінок за свої права та рівність у суспільстві. Його історія бере початок ще на початку XX століття, коли жінки в різних країнах світу активно відстоювали право на працю, освіту та участь у політичному житті. 1977 року ООН офіційно визнала цю дату символом жіночої солідарності в боротьбі за рівноправність.

Існують кольори, які у всьому світі символізують Міжнародний жіночий день - фіолетовий, зелений та білий. Фіолетовий відображає справедливість і гідність, зелений - надію, а білий - чистоту.
У 2025 році ООН-Жінки обрали таку тему Міжнародного жіночого дня: "Для ВСІХ жінок та дівчат: Права. Рівність. Розширення прав і можливостей".
Охтирська публічна бібліотека-філія√2 презентує книгу Катерини Галліган "Її історія. 50 жінок та дівчат, які змінили світ". Реальні історії п’ятдесяти жінок та дівчат, які не побоялися кинути виклик цілому світу. Правительки, лідерки думок, мисткині, науковиці, правозахисниці… Чиїсь імена ви чули неодноразово, про інші — дізнаєтеся вперше. Але кожна історія однаково вражає та надихає. Жінки здавна творили історію пліч-о-пліч з чоловіками. І ця книга зайвий раз переконує в цьому.













пʼятниця, 28 лютого 2025 р.

 

Свято Масниці

Масниця — традиційне слов'янське свято, яке здавна символізувало прощання з зимою та зазивання весни.

Хоча в цей період часто все ще буває досить холодно і морозно, проте ще в давнину наші предки говорили: "Тріщи, не тріщи, та вже минулися Водохрещі" та "Не до Різдва йде, а до Великодня". Також в народі Масницю часто називають Сиропусним тижднем, Сирною неділею, Колодієм, Бабським святом, Заговинами або Запустами.

Назва «Масниця» пов’язана з тим, що перед Великим постом з раціону харчування вже виключалися м’ясні продукти, а ось молочні ще вживати було можна, як і традиційні складові для приготування млинців та вареників: молоко, яйця, масло, сметану.
Як святкувати Масницю по-українськи можна дізнатись з видань про свята та традиції українського народу, які представлені на виставці "Смачної Масниці!" в Охтирській публічній бібліотеці-філії√2.
Також в книжках користувачі знайдуть різноманітні рецепти приготування вареників, млинців та начинки для них.
Тож, запрошуємо усіх бажаючих відвідати книжкову виставку!




четвер, 27 лютого 2025 р.

Крим - це Україна

26 лютого в Україні вже п’ять років відзначають як День спротиву окупації Криму.
На вшанування сміливості кримських татар, українців та представників інших національностей, які чинять опір російським окупаційним силам. В читальному залі Охтирської публічної бібліотеки-філії√2 підготували добірку книг про історію та культуру корінних народів Криму "Крим -це Україна".
Ця добірка стане важливим джерелом для охочих поглибити знання про Крим.
Бібліотекарі Охтирської бібліотеки-філії√2 запросили учнів 6 класу ЗОШ√4 імені Остапа Вишні на годину спілкування
"Що ми знаємо про анексію Криму?".
Бібліотекарі зробили історичний екскурс подіями 11-річньої давнини, розповівши учням про мужність тисяч кримців, що відгукнулись на заклик Меджлісу кримськотатарського народу і 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг для підтримки територіальної цілісності України.
Також присутні пригадали поняття «окупація», «анексія».
Переглянули та обговорили відеопрезентацію "Історія Криму".
Українці щорічно вшановують мужність тисяч кримців, а також всіх, хто продовжує чинити опір окупантам на півострові.
Спротив триває!
Крим — це Україна!
Слава Україні!