четвер, 28 березня 2024 р.

      Українські письменники дітям

Сашко Дерманський – сучасний український дитячий письменник, прозаїк і казкар.
Творам письменника властиві яскраві колоритні персонажі, легкий і зрозумілий гумор, карколомні пригоди й небанальні сюжети, актуальна проблематика та смачна, соковита мова. Саме за це книжки автора так полюбилися не лише малим, але й дорослим читачам.
Він створив світ оригінальних казкових героїв – чудове чудовисько Чу й бабай Гарбузяник, вужик Онисько, бабуся Катастрофа й Остап Квіточка, криничник Мефодій і привидка Зловісна Марта.
Серед найпопулярніших творів – "Чудове чудовисько" та "Пригоди вужа Ониська або Володар Макуци". Цікавий момент з книжки: коли вуж переплутав сонях, котрий навис над його помешканням, із розжареним сонцем, злякався, що той знищить його, і почав бити на сполох до своїх сусідів – інших тварин.
Так, інколи наші внутрішні страхи малюють гнітючі сценарії і заважають помітити реальність. Для дітей це чудова метафора для розуміння емоційних станів.
Представляємо вашій увазі найяскравіші книги Сашка Дерманського з фонду нашої книгозбірні. На нашу думку їх варто читати всім - і юним читачам, і дорослим, які стежать за сучасною українською дитячою літературою, або бажають розважити дітей легкими, веселими і захоплюючими історіями.
Любіть книги, читайте книги, діліться враженнями! Чекаємо вас у нашій бібліотеці!










неділя, 24 березня 2024 р.

                     Поезія - відкриття.

                 Максим Кривцов "Далі"

«Тільки якщо я загину на цій війні, я стану класиком», – пожартував Максим Кривцов у листуванні з одним із друзів літнього вечора торік.
Кулеметник, поет і фотограф Максим «Далі» Кривцов загинув на передовій 7 січня у віці 33 років разом із своїм рудим котом.
Багатьом вірші Максима стали відомі, вже коли він загинув. А в цьому є своя зловісна закономірність: так було з багатьма рок-музикантами, письменниками, художниками, слава до яких приходила вже після смерті.
Перша і єдина поетична збірка Максима Кривцова «Вірші з бійниці». Крім віршів, там зібрані й світлини, які зробив Максим.
Максим Кривцов був учасником Революції гідності у 2013–2014 роках, а до лав ЗСУ долучився добровольцем у 2014-му. Коли в лютому 2022 року Кремль почав повномасштабне вторгнення в Україну, Кривцов знову зголосився воювати.
"Прочитайте ці вірші, або ні. Можливо, в них немає нічого хорошого. Але спробуйте побути поруч і я дещо покажу. Зіпріться на обвалену стіну. Подихайте сирістю й порохом. Послухайте, як співають птахи на початку весни і працює ворожа техніка на дванадцяту годину. А тоді підійдіть до бійниці — й дивіться.
Як курява ковтає будинки. Як рвуться сталеві нитки снарядів. Як стираються вулиці, наче коректором. Як пострибунчик сонця падає додолу. Як вигинається трава після того, як по ній пройшла група піхотинців. Як дідусь тягне велосипед і зникає в тумані. Мусимо побачити дерева і гори, сніги і ріки, любов. І дихати, бо це сьогодні розкіш".
Максим "Далі" Кривцов








пʼятниця, 22 березня 2024 р.

              Ліси Охтирщини

21 березня- Всесвітній день лісів.
Ліси – це свіже повітря та чисте довкілля. За добу одне дерево виробляє кількість кисню, необхідну для 3 дорослих людей. Дерева поглинають велику кількість забруднюючих речовин, що потрапляють у повітря, включаючи оксид вуглецю, діоксид сірки та діоксид азоту.
Вони регулюють баланс води на Землі. У лісовому ґрунті і підстилці за весняний період накопичуються запаси вологи, що допомагає зберегти повноводдя озер і річок.
Ліси запобігають змінам клімату, поглинаючи вуглекислий газ із атмосфери. Таким чином зменшують ризик парникового ефекту.
Борються з повенями. Корені й крони дерев утримують та поглинають воду під час дощів або танення снігу. Після цього повільно вивільняють її – в результаті річки не переповнюються за короткий час.
Зміцнюють ґрунти. Коренева мережа лісу стабілізує величезну кількість ґрунту, запобігає ерозії вітром або водою.
Ліси зменшують рівень шуму і пилу. Лісосмуга вздовж автодороги знижує рівень шуму на 11 децибел. А гектар лісу за рік затримує до 100 тонн пилу.
Вони нас годують та зцілюють. В лісі ростуть поживні гриби та ягоди, лікарські трави.
Покращують добробут. З деревини зводять будинки, виготовляють предмети побуту, меблі, посуд і прикраси. Лісові дари використовують в медицині, паперовій промисловості та суднобудуванні.
Допомагають зняти втому і поліпшити настрій. Завдяки проведеному у лісі часу відновлюється психологічна енергія. Також заняття у лісі знижують артеріальний тиск, рівень гормону стресу кортизолу та адреналіну, посилюють імунну систему.
Ліси дають прихисток флорі і фауні.
Допомагають захищати Україну від ворога. Деревина – це надважливий природний ресурс, який може врятувати життя нашим військовим. Із неї воїни будуть фортифікаційні споруди та цілі підземні містечка. Деревина, в тому числі, використовується для опалення, будівництва тимчасових мостів, переправ, понтонів, які дозволяють військовим переміщати війська та техніку через водні перешкоди.
Ліси – це наше здоров’я, наш дім, наша відповідальність!














вівторок, 19 березня 2024 р.

                     27 причин читати книги

Дітям часто говорять про те, що потрібно читати книги, щоб вирости розумною людиною.
І дійсно, книги збагачують нас і багато чому вчать. Багато хто з нас читають книги постійно, хтось - рідше, все залежить від настрою, характеру, навичок.
Але чи знаєте ви, що є маса причин, навіщо читати книги?
Пропонуємо вашій увазі цікаву книгу авторки Ірини Порхун "27 причин читати книгу", яка наводить багато прикладів, чому варто читати, про переваги сучасного сімейного читання, та інші причини стати затятим книгоманом.
Всього автор наводить 27 причин, чому варто читати. Також пані Ірина пропонує дітям 27 книжок, які, на її думку, можуть сформувати характер, смаки, уподабання.
Якщо вам цікаво дізнатися, які ж причини, щоб читати, ця книга саме для вас!









субота, 16 березня 2024 р.

     Ріки незмінно течуть додому

            Тиждень читання поезіії

Сьогодні в Україні стартує Національний тиждень читання поезії.
Темою тижня поезії назвали "Дім". Гаслом став рядок із вірша сучасної української поетки Ірини Шувалової – "Ріки незмінно течуть додому".
"Поняття "дім" для кожного українця й українки набуло щемкого й навіть сакрального значення. Дім для нас тепер про повертання і чекання, про безумовну віру в тих, хто за цей дім бореться.
Дім – це світло, котре гріє, навіть, коли вас розділяють тисячі кілометрів.
Дім – це чуття себе частиною чогось більшого, частиною родини.
Дім – це Україна.









пʼятниця, 15 березня 2024 р.

           Читаємо всією родиною

Ти віриш у дива?
Даринка - Жаринка, героїня казки Марії Микицей "Будинок, який умів розмовляти", теж вірить.
Дива не конче слід шукати за далекими морями-океанами — інколи досить буває виїхати за місто, познайомитися зі статечним паном Будинком і бодай на кілька днів замешкати в ньому. І тоді ти — так само, як Даринка-Жаринка — зможеш здійснити заповітну мрію Бузку, подружитися з паном Лелекою і дізнатися про те, що буває, коли хлопчик і дівчинка міняються ролями...
А головне — ти відкриєш для себе дивовижний світ цікавущого родинного спілкування, яке дарує справжню радість і надихає на творення добра!
Атож: сімейний відпочинок на природі — це не лише можливість подихати свіжим повітрям, а й потужний інструмент згуртування сім’ї.
Про це в книзі детальніше розповідає казкотерапевт Катерина Єгорушкіна. А повість Марії Микицей, прочитана разом із малюком у родинному колі, допоможе відчути красу справжнього природного життя та його ритмів.
Приємного читання.







четвер, 14 березня 2024 р.

      День українського добровольця

З Днем добровольця наші захисники!
Ви - наша гордість і найкращий цвіт нації. Міцного здоров'я, сили духу, мудрості, успіхів!
Низький вам уклін і щира вдячність за відданість і небайдужість!




неділя, 10 березня 2024 р.

  Шануймося в народних традиціях

В давнину люди вірили, що на Сорок Святих, повертались із вирію шпаки та жайворонки – вісники весни.
Тому в цей день бабусі, мами та дівчата пекли «жайворонків» з тіста, ніби прискорюючи приліт пташок і наближення тепла. Коли «жайворонки» спечуться, їх і діти, і дорослі підкидали угору із вигуками: «Жайворонки, прилетіте, весну-красну принесіте!». Отримавши «жайворонки», діти бігли з ними на вулицю, в сади, городи тощо. Їх клали на голови, тримали в руках, наштрикували на палички і бігали з ними селом закликаючи весну.
В цьому році свято Сорока Святих припало на 9 березня.
В читальній залі нашої книгозбірні на народознавчі цікавинки "В небі жайворонки в'ються" зібралися члени клубу "Good Mood".
Майстер-клас по виготовленню жайворонків із солоного тіста для юних читачів провела талановита майстриня Голубченко Надія Петрівна. Вона розповіла про методику виготовлення птахів та показала, як можна зробити жайворонка своїми руками в різних техніках.
9 березня вся Україна святкувала 210-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка.
Багато цікавого про життя і творчість поета дізнались в цей день присутні на заході.
Емоційно, проникливо і щиро діти читали вірші поета.
Цікаве спілкування та корисно проведений час приніс всім присутнім велике задоволення.









субота, 2 березня 2024 р.

                     День Ювіляра

2 березня, виповнюється 165 років від дня народження класика єврейської і світової літератури Шолом-Алейхема.
Його справжніє ім’я – Шолом Нахумович Рабинович. А свій літературний псевдонім він узяв від традиційного єврейського вітання
«Шолом-Алейхем», себто «мир вам».
Таким був погляд письменника на світ, а кредо, за його ж словами, «писати правду з глибини душі, кров’ю серця, але – для радості!»
Шолом-Алейхем розповідав: «Коли я писав свої вірші, я шукав Кобзаря, цю пісню пісень Шевченка. Я ладен був віддати за нього що завгодно і скільки завгодно».
45 років життя письменника пов’язані з Україною. Він народився у нинішньому Переяславі-Хмельницькому і до 1905 року проживав у Києві, який називав у своїх творах Єгупець. Тут писав свої знамениті твори, і саме звідси виїхав після жахіть єврейського погрому.
В Україну Шолом-Алейхем так і не повернувся. Проте заповідав, щоб його поховали на батьківщині.

Читаймо і пізнаваймо світ, яким його відтворив класик єврейської літератури, наш співвітчизник Шолом-Алейхем: мир вам!

         Творча субота в бібліотеці

Прийшла весна.

Ледве сходить сніг, як щойно просохла земля вкривається первоцвітами.
Зовсім скоро нас будуть радувати справжні квіти, а поки що вони розквітають на дитячих малюнках в арт-куточку "Весна прийшла", що відкрився в Охтирській публічній бібліотеці філії√2.
Бібліотекарі знайомлять маленьких відвідувачів з назвами та особливостями весняних квітів:
які квіти прокидаються навесні першими?
чим схожі, та чим різняться проліски від підсніжників?
якого кольору сон-трава, а якого конвалії та нарциси?
Весняні квіти не тільки реанімують душу та зігрівають серце, але й кожною своєю пелюсткою нагадують: "І буде весна! І буде Перемога!"
Запрошуємо всіх бажаючих відвідати наш арт-куточок і насолодитися творчістю.