вівторок, 29 травня 2018 р.

                        Більше ніж іграшка

   Лялька - мотанка здавна відом як оберіг. Вона виконує різні функції - охорона дому, сім'ї, дітей, сну, господарства, близьких та рідних. Перша лялька - мотанка з'явилася майже 5 тисяч років тому. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід. Народ вірив, що в мотанці знаходиться дух предків і що вона може передавати досвід від покоління до покоління.
   Про різновиди й призначення ляльок - мотанок, традиції, обряди і звичаї, з якими вони пов'язані, способи їх виготовлення розповіла берегиня цього стародавнього народного мистецтва Мірошниченко Світлана Юріївна під час зустрічі з дітьми. До уваги присутніх в читальному залі була представлена виставка ляльок майстрині "Ляльки -берегині".
 Про створення кожної  ляльки йшла окрема розмова.
  Особливо любить Світлана Юріївна створювати родинні обереги для збереження тепла сімейного вогнища. Це такі ляльки, як - пеленашка, берегиня, дівчина - наречена, лялька - немовля, нерозлучники, бажальниця та інші. Всіх ляльок діти потримали в руках і в кожного виникло запитання: чому лялька не має обличчя, а замість нього зображено хрест – знак сонця, або ж просто залишено біле полотно. Здавна вважалося, що якщо надати обличчю ляльки людських рис, у неї може вселитися лиха душа. Сподобалася лялька - травниця, трав'яний дух якої відразу відчули присутні. 
  А потім був майстер - клас від майстрині. Дівчатка за допомогою Світлани Юріївни змотали свої ляльки - бажальниці, щоб їх бажання здійснилися.
 Бібліотекарі і діти подякували жінці за те, що вона так душевно і щиро поділилася своєю майстерністю і побажали їй творчого настрою для створення нових ляльок. 




































пʼятниця, 25 травня 2018 р.

                 Вишиванка 2018


                                  Вдягни дитино рідну вишиванку
                                 І українцем йди у білий світ.
                                Дивуйся світу в росянім серпанку
                                Й люби цю землю вже з дитячих літ.

     Споконвіку українці носили та свято шанували цей одяг -вишиту сорочку.
  Наші пращури вірили, що вона не просто захищає власника від негоди, а й обороняє від ворожих сил - злих вітрів і упирів. І віра ця пішла від язичництва - релігії гармонії людини і природи, людини і Всесвіту. Вважалося, що сорочка, яка прилягає до тіла є провідником прихованої у людини магічної сили, водночас - це і оберіг. Тому при виготовленні сорочки наші прабабусі дотримувалися цілої системи магічних дійств, що починалися з виготовлення тканини.  Про це йшла мова під час свята  "Червоними і чорними нитками...",  з учнями 4-б класу ЗОШ №5, в день коли на Україні шанували вишиту сорочку - вишиванку(новітня назва сорочки, прикрашеної орнаментовою вишивкою) святкового одягу, оберегу родоводу, пам'яті. До цього дня в бібліотеці була організована міні - світлиця з вишитими  родинними реліквіями - рушниками та  вишиванками різних років. Зразки українських вишиванок також можна було побачити на виставці ляльок - мотанок місцевої майстрині Мірошниченко Світлани Юріївни, що прикрашали світлицю.
 Світлана Юріївна, що була присутня на святі,  розповіла дітям про слобожанські візерунки на одязі ляльок - мотанок, які вона створює.
  На імпровізованому параді дівчатка і хлопчики довели, що українська вишиванка - найгарніша. Потім діти  разом створили свій особливий орнамент червоного кольору, який став символічним оберегом для бібліотеки і присутніх.